8 לקחים שכל סטארטאפ צריך ללמוד ליישם – אמ:לק (2) עצות לסטארטאפים מאת פול גראהם

זהו פוסט שני בסידרת עצות הזהב לסטארטאפים מאת פול גראהם.

פול גראהם הוא מתכנת, כותב, ומשקיע. כך הוא מגדיר את עצמו בדף הביו שלו באתר. האמת שפול גראהם הוא אחד המשקיעים האגדיים בסיליקון וואלי, וממקימי תוכנית האקסלרסציה YC. החל מ 20111 פול כותב מאמרים שהפכו לאבן יסוד בעולם הסטארטאפים. מדי פעם נפרסם תרגומים לעיקרי הטיפים שלו לסטארטאפים. כמובן שאני ממליץ בחום לקרוא את המאמרים המלאים.

{captcha}

8 לקחים שכל סטארטאפ צריך ללמוד ליישם – אמ:לק

 1. השיקו מוקדם
  הוציאו את הגירסה הראשונה החוצה מהר, ואז שפרו אותה בהתאם לתגובות המשתמשים. אני לא מתכוון שצריך לשחרר גירסה מלאת באגים, רק שאתם צריכים לשחרר גירסה מאוד מצומצמת. משתמשים לא אוהבים באגים, אבל לא אכפת להם להסתפק בגירסה מצומצמת אם עוד יגיע בהמשך.
 2. שחררו פיצ'רים כל הזמן
  אתם צריכים לשפר את המערכת שלכם לפחות במשהו על בסיס יומי. משתמשים אוהבים כשהמערכת משתפרת כל הזמן. הם יאהבו אתכם אפילו עוד יותר, אם השיפורים נעשו בתגובה להערות שלהם, מכיוון שמשתמשים התרגלו שחברות מתעלמים מהם.
 3. שמחו את המשתמשים
  הדבר החשוב ביותר הוא להסביר בצורה תמציתית מה לעזאזל האתר שלכם עושה. הדבר השני שאני חוזר ומציין הוא לתת למשתמשים כל מה שיש לכם מיד. אם יש לכם משהו מרשים, נסו לשים את זה בעמוד הראשי, מכיוון שיש סיכוי שזה העמוד היחיד שהמשתמשים יראו.
 4. חששו מעשיית הדבר הנכון
  יותר סטארטאפים נכשלים בגלל משהו שהם עשו, מאשר בגלל מתחרים. יש דרכים רבות לדפוק סטארטאפ, אבל 3 המרכזיים הם: ריבים פנימיים, אי התמדה, והתעלמות ממשתמשים.
 5. מחויבות היא נבואה שמגשימה את עצמה
  התכונה החשובה ביותר במייסד של סטארטאפ הוא נחישות ודבקות במשימה. אבל אתה צריך להיות מהסוג הנכון של הנחושים – נחוש אבל גמיש.
 6. תמיד יש מקום לשינוי
  הסיבה שאנחנו לא רואים את כל ההזדמנויות סביבנו היא שאנחנו מתרגלים לאיך שהדברים נעשים ומסיקים שככה זה צריך להיות.
 7. לא לפתח ציפיות גבוהות מדי
  זה בסדר להיות אופטימי לגבי מה שיכול להיות, אבל חשבוע על הגרוע ביותר כשזה נוגע למכונות או אנשים אחרים. ברגע שאתם שומעים את המילים "אנחנו רוצים להשקיע" או "אנחנו רוצים לקנות אתכם" אני רוצה שהמשפט האוטומטי שילווה את המשפט הזה הוא לא לפתח ציפיות גבוהות מדי.
 8. מהירות לא כסף
  מבחינה כלכלית הדרך הנכונה ביותר היא לא לראות בסטארטאפ דרך להתעשרות אלה דרך לעבוד מהר יותר. אתם צריכים להתפרנס, וסטארטאפ יכול לאפשר לכם להתפרנס מהר, במקום שתסחבו את הצורך הזה לאורך כל חייכם.

הפוסט הזה הוא תרגום של פוסט סיכום העצות באנגלית של המשקיע האגדי פול גראהם. כמובן שמומלץ לקרוא את המאמרים המקוריים עצמם של פול גראהם מהם לוקטו הסיכומים (ניתן גם לשמוע אותם בגירסת אודיו) .

אז מה אתם חושבים על זה?
תנו בתגובה: